Historie
Historie spolku spadá až do roku 1998
2021 - 2022
Občanská poradna otevírá další pracoviště ve Vratislavicích nad Nisou, v nově otevřeném IGI centru. Stále se nám daří udržet v provozu všechna pracoviště – Liberec, Jablonec nad Nisou, Frýdlant, Turnov, Česká Lípa, Nový Bor, Turnov, Jilemnice, Vratislavice nad Nisou.
Úspěšně jsme dokončili realizaci obou projektů, ale úvazky, které jsme díky projektu získali, se nám nepodařilo vzhledem k financování v plné výši udržet.
Kurzy probíhají zejména dlouhodobé, které realizujeme také v Praze, Olomouci, Českých Budějovicích. Začínáme znovu pracovat na přípravě také krátkodobých kurzů.
2018 - 2020
Probíhá realizace dvou projektů na rozšíření sociální služby Občanská poradna a v to v Novém Boru a Liberci. Navyšujeme tím počet úvazků ve službě, podle požadavků obcí.
Do realizace kurzů zasahuje Covid 19. Spouštíme naše kurzy částečně v online prostředí. V roce 2018 to je dvacet let, co působíme v Liberci a Libereckém kraji.
2016 - 2017
2015
V tomto roce jsme dokončili úpravy suterénu vybouráním staré kotelny a pronajali jsme prostor bývalé kuchyně a kotelny Charitě Liberec pro jejich Šatník. Úspěšně skončily dva projekty.
A v tomto roce jsme také změnili jméno – z „D“ občanského sdružení jsme se stalo Déčko Liberec z.s. a oslavili jsme naše „osmnáctiny“.
2014
Občanská poradna plánuje pracoviště také v Jilemnici.
2013
Vlastními náklady upravujeme suterénní prostory, kde vznikla menší učebna a kancelář. Upravili jsme toaletu, sklad a chodby. Začala realizace dvou projektů financovaných z ESF.
Občanská poradna udržuje provoz ve všech pracovištích.
Počet realizovaných kurzů je stabilně kolem 15.
2012
Díky projektu Další vzdělávání občanů Liberecka jsme provedli rekonstrukci přednáškového sálu, bývalé tělocvičny, vyměnili jsme podlahovou krytinu, vymalovali a vyměnili vybavení interiéru.
Občanská poradna má pracoviště v Liberci, Jablonci nad Nisou, Frýdlantu, Turnově, České Lípě a Novém Boru.
Realizujeme více jak 12 kurzů.
2011
Realizujeme individuální projekt, který vypsal krajský úřad Libereckého kraje, ve kterém se poskytuje registrovaná sociální služba Občanská poradna a díky kterému jsme upravili prostory v Déčku. Vznikly tak oddělené kanceláře, konzultovna pro klienty. Kurzů realizujeme více jak deset. Poradna Bílého kruhu bezpečí se přestěhovala do jiných prostor.
2010
Občanská poradna pracuje se čtyřmi zaměstnanci, kteří také dojíždí na ostatní pracoviště. Poradna pro oběti trestných činů se transformovala do poradny Bílého kruhu bezpečí, po domluvě poskytovala služby v naší budově.
Také se více začaly rozvíjet kurzy, přibyli další akreditované kurzy a také realizace na klíč, poskytované externě.
2008 - 2009
Probíhaly postupné úpravy prostor v budově na Švermově ulici. Probíhala realizace projektu Poradny pro oběti trestných činů. Občanská poradna má pracoviště v Liberci, Frýdlantu, Jablonci nad Nisou. Probíhá také projekt Vzdělávání pracovníků v NNO. Přibývají další kurzy, které jsou akreditované na MPSV.
2007
Ve výběrovém řízení jsme získali budovu bývalé mateřské a zvláštní školy na Františkově. Budova se více než dva roky nevyužívala, bohužel se nepodařilo získat předfinancování na investiční projekt, budovu jsme proto museli zprovoznit na vlastní náklady. Hledali jsme partnera, který by se na financování podílel a nakonec nám velmi pomohla Společnost přátel přírody – Čmelák. Prostory jsme začali opravovat postupně. Od tohoto roku je v polovině budovy organizace SPP Čmelák v nájmu.
Občanská poradna se rozšířila také do Jablonce nad Nisou a také jsme Občanskou poradnu registrovali jako sociální službu. Projekt Pět P se ukončil, nenašlo se dost dobrovolníků.
2006
Připravujeme projekt Vzdělávání pracovníků v NNO, zaměřený na posílení kvalifikace vedoucích pracovníků neziskových organizací. Nabízíme absolvování kurzu telefonické krizové intervence výměnou za dobrovolnické hodiny v Déčku. Stávající prostory začínají být těsné, využíváme možnosti získat do užívání některou z nevyužívaných budov patřících magistrátu Liberec. Připravili jsme investiční projekt na opravu případně získané budovy.
2005
Občanská poradna má další pracoviště ve Frýdlantu, kde jsme odpoledne jednou v týdnu. Program Pět P se přesouvá tamtéž. V rámci projektu Oživený dům začíná pracovat také Poradna pro oběti trestných činů. Poradna je zaměřená na cílovou skupinu obětí, v poradně pracuje s klienty psycholog a právník, jako dobrovolníci. Probíhají kurzy telefonické krizové intervence.
2004
Občanská poradna a program Pět P běží. Začínáme připravovat projekt Oživení, ve kterém by měla vzniknout Poradna pro oběti trestných činů. Proběhly kurzy telefonické krizové intervence.
2004
Občanská poradna a program Pět P běží. Začínáme připravovat projekt Oživení, ve kterém by měla vzniknout Poradna pro oběti trestných činů. Proběhly kurzy telefonické krizové intervence.
2002
Provoz Občanské poradny je stálý. Pokračuje program Pět P. Udržujeme Dobrovolnické centrum pro psychosociální a zdravotní oblast, iniciujeme vznik projektu Dobrovolníci v nemocnicích. Proběhly tři kurzy telefonické krizové intervence.
2001
Déčko začíná realizovat schválený plán činnosti zaměřený na rozvíjení aktivit v přímé pomoci lidem v obtížných životních situacích (Občanská poradna) a podporu dobrovolnické činnosti v regionu (projekt Podpora dobrovolnictví v Severočeském kraji) a běží také dobrovolnický program pro nezaměstnané absolventy a jiné ohrožené skupiny nezaměstnaných.
Proběhly dva kurzy telefonické krizové intervence. Program Pět P pokračuje.
2000
Výcvikový kurz telefonické krizové intervence se otevírá každého půl roku. Do kurzu se hlásí také pracovníci krizových center, charitních domovů, ze státní správy, odborní pracovníci jako jsou psychologové apod.
Program Pět P pokračuje. Domlouváme se s Asociací občanských poraden na založené Občanské poradny pod Déčkem.
1999
Je spuštěn výcvik v telefonické krizové intervenci, který je akreditován Asociací linek důvěry. Pro velký zájem je otevřen i druhý výcvik. Program Pět P pokračuje. Probíhají také dva workshopy – Práce s tělem a Setkání s vnitřním dítětem. Pomáháme vytvořit Adresář psychosociálních služeb Liberecka společně s Linkou důvěry a nabízíme jej sociálním a zdravotnickým organizacím, školám.
1998
Občanské sdružení „D“ zakládají kolegyně z pracoviště poskytujícího krizovou intervenci. Protože sami pociťují nedostatek možností vzdělávání pro pracovníky na těchto pracovištích, chtějí připravit vzdělávání pro linky důvěry a podobná pracoviště. Začíná realizace dobrovolnického programu pro děti z nepodnětných rodin Pět P.